Choroba Alzheimera zabiera stopniowo wszystko
Nie da się przeżyć życia, żeby nie zachorować. Choroby dopadają ludzkość niezależnie od wykształcenia, zawodu, statusu materialnego, czy inteligencji. Jedne z nich są lekkie, a inne ciężkie. Jedne atakują w każdym wieku, a inne głównie w starszym wieku. Choroby fizyczne mają ścisły związek z naszym trybem życia i z genetyką. Najbardziej naszemu zdrowi szkodzi stres, pośpiech, niezdrowy tryb życia i brak ruchu, oraz obciążenie genetyczne. Niektóre choroby, które mają związek z psychiką często atakują ludzi mądrych i wrażliwych. Istnieje również wiele chorób cywilizacyjnych, które coraz częściej dokuczają ludziom. Jedną z takich chorób jest Alzheimer.
Choroba Alzheimera na świecie
Na świecie na Chorobę Alzheimera cierpi niemalże 30 milionów ludzi. Przyczyny tej choroby nie są dokładnie znane, ale naukowcy sądzą, że ma to związek z pracą mózgu. Choroba charakteryzuje się utratą neuronów i synaps kory mózgowej i pewnych obszarów podkorowych. Na przebieg Choroby Alzheimera mają wpływ też różne choroby dręczące chorego, jak na przykład cukrzyca, choroby serca, a także uzależnienia. Choroba Alzheimera najczęściej występuje po 65 roku życia lub nieco wcześniej. Choroby tej nie da się zatrzymać, a tym bardziej wyleczyć. Prowadzi się jedynie leczenie objawowe. Zapewne pomóc choremu mogą ćwiczenia umysłowe, odpowiednia dieta, oraz ruch na świeżym powietrzu. Ogólnie leczenie w przypadku Choroby Alzheimera można podzielić na farmakologiczne, terapeutyczne, oraz psychospołeczne.
Rozwój choroby
Choroba ta przez kilka lat rozwija się potajemnie. Co prawda daje pewne objawy, lecz są one lekkie i zazwyczaj nikt nie zwraca na nie uwagi. Bo każdy człowiek czasem o czymś zapomina, ma gorszy dzień i słabszą koncentrację, bywa podenerwowany lub zdołowany.
Od momentu rozwinięcia się objawów chory jest w stanie przeżyć około 7 lat, a czasem nawet więcej. Lecz stan chorego nieustannie się pogarsza i stopniowo chory zapomina wszystkich funkcji życiowych.
Historia choroby
Chorobę Alzheimera jako pierwszy opisał niemiecki neuropatolog. Było to na początku dwudziestego wieku. Choroba ta jest nieuleczalna i jest najczęstszą postacią otępienia. Choroba u każdego przebiega inaczej. U jednego postępuje szybciej, a u drugiego wolniej. Jest to choroba neurodegeneracyjna i zawsze prowadzi do śmierci chorego. Tak, jak w każdej chorobie najważniejsze jest wczesne jej wykrycie, bo wtedy można zacząć z nią walczyć. Rozpoznanie symptomów Choroby Alzheimera nie jest łatwe, gdyż wiele objawów jest podobnych do innych jednostek chorobowych, jak na przykład do depresji. Jednak niektóre zachowania powinny zaniepokoić, jak na przykład trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń. Pojawić się mogą także inne objawy, jak trudności językowe, zaburzenie funkcji wykonawczych, niemożność skupienie uwagi, brak zdolności planowania, brak myślenia abstrakcyjnego, utrata pamięci długotrwałej, wahania nastroju, drażliwość, wyłączenie się z życia rodzinnego i społecznego.
Opiekunowie osób cierpiących na Chorobę Alzheimera
Osobie opiekującej się chorym na Alzheimera powinna być udzielona wszelka pomoc, ponieważ opieka nad chorymi jest bardzo wyczerpująca psychicznie i fizycznie. Gdyż w końcowej fazie choroby, która może trwać kilka miesięcy lub kilka lat pacjent wymaga całodobowej opieki. Nawet w najmniejszej czynności jest zależny od opiekuna. Opiekunami są najczęściej współmałżonkowie, dzieci lub bliscy krewni. Opieka nad chorym dwadzieścia cztery godziny na dobę jest ponad fizyczne i psychiczne możliwości opiekuna. Dlatego tak niezbędna jest pomoc pracowników opieki społecznej lub innych osób. Zatrudnienie opiekuna chociażby na dwie godziny wiąże się z dodatkowymi finansami i dlatego ośrodki opieki społecznej powinny finansowo wspierać takich chorych.
Artykuł powstał we współpracy z portalem uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl.