Reading Time: 2 minutes

Jedną z najczęstszych chorób wśród osób starszych jest zapalenie stawów (np. choroba Alzheimera, Parkinsona, itp.). Z tego powodu bardzo zalecane jest szczegółowe poznanie wszystkich informacji związanych z tą patologią, aby móc rozpoznać jej objawy i znaleźć najlepsze leczenie.

Co to jest zapalenie stawów?

Przez zapalenie stawów rozumiemy zapalenie jednego lub więcej stawów, efekt, który powoduje ból i obrzęk u osoby dotkniętej chorobą. Stawy są punktem połączenia dwóch kości i taka sytuacja powoduje utratę ruchomości, która w zależności od stopnia zachorowalności może być bardzo ograniczająca.

Rodzaje zapalenia stawów

Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, dlatego niemożliwe jest sklasyfikowanie różnych wariantów tej choroby jeden po drugim. Jednak to, co możemy zrobić to zdefiniować dwa najczęstsze rodzaje zapalenia stawów w populacji osób starszych:

Choroba Parkinsona – nie przegap wczesnych objawów!

Reumatoidalne zapalenie stawów: jest to przewlekła choroba zapalna charakteryzująca się zajęciem wielu stawów. Powoduje ból, stan zapalny, sztywność i utratę ruchomości w dotkniętym obszarze (szczególnie w nadgarstkach i palcach).

Choroba zwyrodnieniowa stawów: Jest to najczęstszy rodzaj choroby zwyrodnieniowej stawów u osób starszych. Jest ona bezpośrednio związana z procesem starzenia się i zwykle dotyka dłoni, kolan, bioder lub kręgosłupa. Choroba zwyrodnieniowa stawów bezpośrednio wpływa na chrząstkę stawową, powodując tarcie między kośćmi (i zwiększone zużycie).

Czynniki ryzyka dla zapalenia stawów

Wek: ryzyko wystąpienia zapalenia stawów wzrasta wraz z wiekiem.
Płeć: kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia zapalenia stawów.
Nadwaga: nadwaga jest bardzo ważną zmienną w powstawaniu zapalenia stawów. Im cięższy jesteś, tym bardziej cierpią Twoje stawy.

Objawy i leczenie zapalenia stawów

Objawy ostrzegawcze początku zapalenia stawów różnią się w zależności od rodzaju zapalenia stawów, jednak niektóre z nich powtarzają się często i mogą być zaklasyfikowane jako główne objawy zapalenia stawów:

Ból stawów.
Opuchlizna.
Zaczerwienienie.
Sztywność stawów i utrata ruchomości

Leczenie zapalenia stawów zależy również od rodzaju choroby, którą masz. Z tego powodu konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w celu uzyskania indywidualnego, dostosowanego do potrzeb leczenia. Leczenie zapalenia stawów koncentruje się na łagodzeniu objawów oraz poprawie ruchomości i funkcjonowania stawów.

Opieka nad osobą starszą z zapaleniem stawów

Zapalenie stawów, zwłaszcza u osób starszych, może być bardzo ograniczające, ponieważ ma bezpośredni wpływ na układ ruchowy osoby dotkniętej chorobą. Dlatego też, poza leczeniem zaleconym przez lekarza bardzo ważne jest zapewnienie sobie niezbędnego wsparcia w pokonywaniu ograniczeń stawowych. Dzięki opiekunce osób starszych będziemy mieli pewność, że naszemu bliskiemu choremu na artretyzm towarzyszy doświadczony pracownik socjalny i zdrowotny, który zagwarantuje mu profesjonalną opiekę.