Co robić kiedy moje dziecko ma anafilaksję po użądleniu przez pszczołę lub osę?
Użądlenia przez owady błonkoskrzydłe (pszczoły i osy) są, zaraz po pokarmach, najczęstszą przyczyną anafilaksji (ciężkiej ogólnoustrojowej lub uogólnionej reakcji alergicznej) u dzieci. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Ciężka alergia (anafilaksja) po użądleniu dziecka przez osę lub pszczołę – jak należy zareagować?
Początek objawów jest zwykle bardzo gwałtowny, bardziej niż w przypadku alergii pokarmowej, a śmierć może nastąpić w ciągu 30 minut od użądlenia, chociaż większość zgonów w wyniku użądlenia przez pszczołę lub osę występuje u osób dorosłych.
Częstość występowania ciężkich ogólnoustrojowych lub uogólnionych reakcji alergicznych po użądleniu przez pszczołę, lub osę wynosi 1% u dzieci, rzadziej niż u dorosłych. Ryzyko wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych po kolejnym użądleniu u dziecka, u którego wystąpiła już wcześniejsza reakcja wynosi 10%, a reakcje te mają zwykle podobne lub łagodniejsze nasilenie niż w przypadku pierwszego użądlenia; tylko 1-3% dzieci będzie miało poważniejsze objawy po kolejnym użądleniu. Tego typu alergii można zapobiegać poprzez immunoterapię swoistą („szczepionki” zmniejszające uczulenie dziecka); alergolog dziecięcy określi, w jakich przypadkach jest to wskazane.
Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko użądlenia przez osę lub pszczołę?
- Należy unikać jedzenia i picia na świeżym powietrzu, używania perfum, nie nosić ubrań w jaskrawych kolorach i nie chodzić boso po trawie.
- Noś ubranie i buty zakrywające ramiona, nogi i stopy oraz kapelusz.
- Nie należy zbliżać się do drzew owocowych, kwiatów, krzewów i śmieci; nie należy zbliżać się do uli, plastrów miodu ani gniazd os.
- Należy zachować ostrożność w pobliżu basenów i oczek wodnych.
- Podróżuj samochodem z zamkniętymi oknami. Jeśli owad dostanie się do samochodu, należy się zatrzymać i spryskać go środkiem owadobójczym do momentu, aż odejdzie lub zginie.
- Unikaj gwałtownych ruchów, gdy zobaczysz osę lub pszczołę.
- Można stosować środki odstraszające owady, choć nie są one zbyt skuteczne.
- Bardzo ważne jest noszenie przy sobie leków przepisanych przez alergologa na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej i nauczenie się, jak je stosować w razie potrzeby.
Co robić, gdy dziecko zostanie użądlone przez pszczołę lub osę?
Zachowaj spokój, większość użądleń u dzieci nie jest poważna i nie wymaga niczego więcej niż przyłożenia zimnego powietrza do miejsca użądlenia. Zaleca się udanie się do najbliższego ośrodka zdrowia w celu leczenia i monitorowania, jeśli u dziecka występowały wcześniej ciężkie reakcje lub wystąpiło swędzenie oczu, dłoni i podeszew, a także uogólnione zaczerwienienie ciała, trudności w oddychaniu, ogólne złe samopoczucie, blada i zimna skóra, nudności lub wymioty. W takich przypadkach najważniejsze jest podanie domięśniowe adrenaliny. Podawanie adrenaliny można powtarzać kilkakrotnie, w razie potrzeby co 20 minut.
Po drodze możesz także przyjmować wszelkie leki przepisane przez lekarza (np. leki przeciwhistaminowe na objawy skórne, z nosa lub oczu; leki rozszerzające oskrzela, jeśli dziecko ma świszczący oddech i trudności z oddychaniem).
Więcej wpisów, które mogą okazać się przydatne dla każdej mamy, znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.