Reading Time: 2 minutes

Społeczeństwo w dzisiejszym świecie walczy z chorobami nowotworowymi, epidemiami wirusa COV-19 , ale niestety jest jeszcze jedna epidemia o której nadal mało się mówi a jest również dla nas niebezpieczna, otóż jest to epidemia otyłości która zbiera coraz większe żniwo. Ludzie w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę sobie wyrządzają nie walcząc z nadwagą. Z otyłością wiążą się poważne choroby z zdrowiem.
Otyłość jest to nadmierne zbieranie się tkanki tłuszczowej spowodowane siedzącym trybem życia oraz spożywania nadmiernej energii. Skutkiem otyłości mogą być także spożywane lekarstwa, czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Aby rozróżnić otyłość od nadwagi należy wykonać pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu pasa. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza bądź pielęgniarki którzy kierują się kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia.

Przyczyny zaparć u osób starszych

Klasyfikacja otyłości na podstawie wartości BMI
Wartość BMI (kg/m2)
Interpretacja
18,5–24,99
prawidłowa masa ciała
25–29,9
nadwaga
30–34,9
I stopień otyłości
35,0–39,9
II stopień otyłości
≥ 40,0
III stopień otyłości (otyłość olbrzymia)
Głównym problemem nadwagi, jest zły tryb życia oraz złe odżywianie się. Staliśmy się na tyle wygodni, że zamiast przygotować w domu danie, które nie zawiera szkodliwej chemii to korzystamy z opcji szybkiego jedzenia w knajpach. Nie przywiązujemy uwagi do tego co jemy, ile i jak. Największym błędem jaki popełniamy to podjadanie między posiłkami. Przyjmujemy do organizmu duża ilość energii natomiast przez bierny tryb życia organizm nie ma możliwości przetworzenia przyjętej energii.
Choroby związane z otyłością to : cukrzyca typu 2, choroby układu oddechowego, choroby zwyrodnienia kości, choroby psychologiczne, choroby sercowo naczyniowe.
Nadwaga w dużej mierze przyczynia się do pogorszenia stanu choroby. Leczenie nadwagi polega na wprowadzenie odpowiedniej diety. Dieta polega na wprowadzeniu bilansu ujemnej wartości energetycznej, tak by organizm musiał korzystać z zmagazynowanej tkanki tłuszczowej jako źródło energii. Dieta musi być uboga w cukry i tłuszcze. Dietę musi ustalić profesjonalista najlepiej dietetyk. Odchudzanie bez odpowiedniej wiedzy jest nie zdrowe dla organizmu.
Naprawdę warto zwracać uwagę na tryb życia i żyć zdrowo

One thought on “Nowa epidemia współczesnego świata – otyłość

Dodaj komentarz