Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?
Większość ludzi myśli, że udar mózgu to choroba mózgu, która dotyka ludzi w pewnym wieku. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ dane wskazują, że coraz więcej młodych ludzi może doznać udaru mózgu.
Wynika to z wielu przyczyn, takich jak cholesterol lub cukrzyca. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć znacznie więcej o samym udarze, aby próbować mu zapobiegać.
Udar mózgu – rosnąca liczba zachorowań
W ostatnich latach wiele osób doznało udaru mózgu. Znaczenie tej choroby jest tak duże, że stanowi ona jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. W przypadku kobiet udar mózgu jest główną przyczyną śmierci, dlatego tak ważne jest zapobieganie mu.
Można zapobiec udarowi mózgu
Prawdą jest, że z upływem lat ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest znacznie większe. Istnieją również inne czynniki, które mogą wywołać udar, takie jak wywiad rodzinny. Zdecydowana większość udarów jest jednak spowodowana szeregiem czynników ryzyka, którym można zapobiec, prowadząc możliwie zdrowy tryb życia.
Nadciśnienie tętnicze i udar mózgu
Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu całego życia. Dlatego specjaliści radzą, by w miarę możliwości kontrolować ciśnienie krwi i nie dopuszczać do jego zbyt wysokiego poziomu. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, ważne jest, aby unikać soli w posiłkach oraz niektórych produktów bogatych w sód, takich jak żywność gotowana i kiełbasy.
Udar mózgu – uważaj na cholesterol
Innym czynnikiem ryzyka udaru jest wysoki poziom cholesterolu. Coraz więcej osób poniżej 40. roku życia doznaje udaru mózgu z powodu wyższego niż normalny poziomu cholesterolu. Eksperci zalecają unikanie tłuszczów nasyconych i wybieranie zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia lub tłuste ryby.
Monitorowanie poziomu cukru we krwi
Bardzo ważne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi, aby zapobiec ryzyku udaru. Osoby chore na cukrzycę powinny stosować dietę bezcukrową i regularnie ćwiczyć. Oprócz ograniczenia spożycia cukru, ważne jest kontrolowanie spożycia węglowodanów, ponieważ węglowodany sprzyjają wysokiemu poziomowi cukru we krwi.
Arytmia zwiększa ryzyko udaru mózgu
Prawie połowa udarów mózgu, do których dochodzi w naszym kraju, jest spowodowana zaburzeniami rytmu serca występującymi u danej osoby. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek arytmii należy koniecznie zgłosić się do lekarza, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru.
Działaj tak szybko, jak to możliwe
Udar mózgu jest chorobą, w której szybkość działania jest kluczem do uniknięcia poważnych problemów. Z tego względu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w ciągu 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. W porę podjęte działania to klucz do uniknięcia poważnych uszkodzeń mózgu.
Gdy lekarze otrzymują ostrzeżenie o możliwości wystąpienia udaru, uruchamiają tzw. kodeks udarowy i jak najszybciej podejmują leczenie.
źródło: Wiesz Więcej – o zdrowiu psychicznym i fizycznym