Reading Time: 2 minutes

Zaparcia to bardzo częsty problem u osób w każdym wieku, ale w przypadku osób starszych jest on jeszcze częstszy. Jest to bardzo dokuczliwe i może zagrażać nie tylko samopoczuciu osób, które na to cierpią, ale także ich zdrowiu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby podjąć środki w celu uniknięcia krótko- i długoterminowych konsekwencji tego zaburzenia.

Jak diagnozuje się zaparcia?

Możesz myśleć, że łatwo jest zdiagnozować czy masz zaparcia, a niektórzy ludzie mogą twierdzić, że mają zaparcia bez konieczności oczekiwania na badanie lekarskie. Istnieje jednak kilka kryteriów, które są uzgodnione w społeczności medycznej i są wykorzystywane do diagnozowania zaparć.

Istnieją pewne badania, które pokazują, że około jedna czwarta osób starszych twierdzi, że ma zaparcia. Jednak gdy weźmie się pod uwagę kryteria medyczne, liczba ta spada z 25% do 17%.

Ponadto badania wykazują, że 30% starszych kobiet i 25% starszych mężczyzn stosuje środki przeczyszczające co najmniej raz w miesiącu. Liczby te wykazują tendencję wzrostową w przypadku osób starszych mieszkających w domach opieki. Innym ciekawym faktem jest to, że więcej środków przeczyszczających stosują osoby, które mają choroby takie jak Parkinson czy cukrzyca, są unieruchomione lub przyjmują różne leki takie jak antydepresanty. Należy wziąć pod uwagę, że zaparcia zazwyczaj nie pojawiają się same, ale często towarzyszą im inne problemy, takie jak ból przy oddawaniu moczu, nietrzymanie stolca, obniżenie wydolności.

Co może być przyczyną zaparć u osób starszych?

Przyczyny zaparć są bardzo zróżnicowane, ale pogrupowaliśmy je w różne kategorie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich pochodzenie, ponieważ będzie to bardzo pomocne w znalezieniu odpowiedniego leczenia.

Problemy neurologiczne

Niektóre zaburzenia neurologiczne mogą prowadzić do problemów z jelitami. Na przykład choroba Parkinsona, skleroza, udar, demencja, depresja lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Problemy z mięśniami

Niektóre problemy związane z mięśniami miednicy mogą powodować zaparcia, które mogą stać się chroniczne.

Zaburzenia metaboliczne

Niektóre choroby, które wpływają na poziom metaboliczny lub endokrynologiczny mogą powodować zaparcia, na przykład cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Może również pojawić się w czasie ciąży lub menopauzy

Dieta

Jak wiadomo, dieta ma duży wpływ na zaparcia. Co więcej, jeśli nie dba się o nią we właściwy sposób, może stać się przewlekła. Na przykład źle zbilansowana dieta, minimalne spożycie błonnika lub brak nawodnienia.

Brak mobilności

Bardzo często zdarza się, że pacjenci obłożnie chorzy lub pacjenci o słabej mobilności mają różne problemy związane z zaparciami.