Jak opiekować się osobą z chorobą Parkinsona?
Opieka nad osobami starszymi jest zawsze ważna, ale są przypadki w których ta pomoc jest niezbędna, na przykład u pacjentów z chorobą Parkinsona. Pomoc, która musi być odpowiednia i gruntowna, aby złagodzić, na ile to możliwe, fizyczne i emocjonalne skutki choroby.
Co to jest choroba Parkinsona?
Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, która bezpośrednio wpływa na układ nerwowy, należącą do tzw. zaburzeń ruchowych. Po chorobie Alzheimera jest to choroba o największej częstości występowania wśród osób starszych, a ze względu na jej skutki powodujące utratę zdolności motorycznych pacjenta, niezbędna jest specjalistyczna opieka nad tymi osobami. Niektóre z głównych objawów to
Drżenia w spoczynku.
Sztywność w ruchu.
Niestabilność.
Zmniejszony zakres ruchu.
Upośledzenie funkcji poznawczych
Skutki dla osób starszych
Jak można zauważyć w głównych objawach choroby, choroba Parkinsona ma bezpośredni wpływ na zdolność pacjenta do poruszania się. Zdolność ta, która jest już osłabiona u osób starszych, jest w tej sytuacji znacznie zwiększona.
Jak opiekować się osobą z chorobą Parkinsona?
Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona, niezależnie od tego czy jest ona w podeszłym wieku czy nie, wymaga wiele uwagi i poświęcenia. Jest to trudne zadanie, gdyż duża odpowiedzialność spadnie na opiekuna i to on będzie musiał radzić sobie z postępem choroby, starając się łagodzić jej skutki i utrzymywać jakość życia pacjenta. Postęp ten będzie oznaczał, w mniejszym lub większym stopniu, wzrost niezdolności do pracy osoby dotkniętej chorobą, a tym samym wzrost zależności od innych.
Kilka wskazówek dotyczących opieki
Przede wszystkim ważne jest, aby być poinformowanym o tym, czym jest choroba Parkinsona, jej rozwoju i możliwych skutkach. Znajomość tych szczegółów może być bardzo przydatna, aby być przygotowanym do stawienia czoła rozwojowi choroby.
Na przykład, poza fizycznych problemów pochodzących z ewolucji Parkinsona, niewiele osób wie o efektach psychologicznych, które mogą również się pojawić (depresja lub halucynacje), skutki, które mogą być bardzo trudne do stawienia im czoła.
Ponadto ważne jest, aby prosić o pomoc. W przypadku wątpliwości dotyczących leku lub możliwych powikłań, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem odpowiedzialnym za opiekę nad pacjentem w celu uzgodnienia konkretnego sposobu postępowania.
Kolejną bardzo ważną radą przy opiece nad osobą z chorobą Parkinsona jest posiadanie dobrze zdefiniowanego planu opieki. Organizacja zadań do wykonania w celu ułatwienia opieki i poprawy jakości życia pacjenta jest bardzo skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu. Na przykład, usystematyzowanie głównych obszarów opieki, takich jak higiena osobista, mobilność lub stymulacja poznawcza, wraz z odpowiednimi wskazówkami dla każdego przypadku jest sposobem na właściwe ukierunkowanie opieki.