W jaki sposób opiekować się osobą, która choruje na COVID-19?
Należy wiedzieć, że nie każdy, kogo zaatakuje koronawirus, trafia do szpitala. Osoby z lżejszymi objawami są z reguły proszone o pozostanie w domu i zastosowanie metod, jak przy grypie. Pomoc zdrowych lub lepiej czujących się bliskich jest wtedy nieoceniona. Oto wskazówki ekspertów (w punktach), które ułatwią opiekę nad chorym członkiem rodziny:
1). Zawczasu zgromadźmy zapasy leków i preparatów, które mogą być pomocne. Są to między innymi: środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (na przykład z paracetamolem), wzmacniająca odporność witamina C (także w wysokich dawkach 1000-1500 mg), cynk, który zgodnie z niektórymi badaniami może hamować namnażanie się wirusa w organizmie, środki łagodzące kaszel (z reguły najpierw jest on suchy, potem – często mokry), witaminę D (także w zwiększonej dawce 2000 j.m.), lecznicze soki (na przykład z pędów sosny, owoców czarnego bzu, malinowy).
2). Przyda się też większa ilość produktów higienicznych, takich jak: środki do odkażania i dezynfekcji, mydło, chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe.
3). Warto mieć również produkty żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, a równocześnie lekkostrawne owocowo-warzywne mrożonki, dżemy, konfitury, kasze, makarony, ryż, sucharki.
A jeśli szukasz informacji o tym, w jaki sposób policjanci egzekwują przestrzeganie zasad covidowych, wejdź na https://www.uwaga.pl, gdzie możesz też przeczytać wiele artykułów o przestępczości i cyberprzestępczości.
4). Należy wiedzieć, że podczas terapii chory powinien w ciągu dnia pić minimum 1,5 litra ciepłej wody i spożywać 3-4 lekkostrawne posiłki. Niech robi ćwiczenia oddechowe, które przeciwdziałają sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Zalecane jest na przykład dmuchanie przez słomkę wody w butelce. Wystarczy kilka razy, ale co 2-3 godziny czasu. Jeśli czuje się na siłach, warto, aby dotleniał organizm, robiąc tzw. pajacyki (wymachy rękami w górę i w dół połączone ze skakaniem i ustawianiem stóp raz szeroko, raz wąsko).