Psychoza poporodowa – niebezpieczeństwo dla matki i dziecka

Każda kobieta przechodzi przez poród zupełnie inaczej. Na pewno temu wydarzeniu towarzyszy wiele radości, ale też pojawia się mnóstwo obaw, wątpliwości. Niestety czasem zdarza się też psychoza poporodowa, pojawiająca się w tym najszczęśliwszym dla większości kobiet dniu.
Co to psychoza poporodowa? – główne informacje
Psychoza poporodowa dopada młode mamy przed ukończeniem przez maleństwo drugiego miesiąca życia. Na szczęście nie występuje zbyt często bowiem dotyczy ona 1-2 kobiet na 1000 przypadków. Po czym zidentyfikować że to psychoza a nie depresja poporodowa?
Jeżeli bliscy kobiety zauważą następujące objawy powinni natychmiast zareagować:
- wszystko w większości przypadków rozpoczyna się od bezsenności, o co przy niemowlęciu jest nietrudno
- do tego dochodzi uczucie niepokoju, zagubienia, braku logicznego porozumienia z kobietą
- przy tym zaburzeniu młode mamy są podejrzliwe wobec wszystkich otaczających ją ludzi, pojawiają się absurdalne zarzuty wobec bliskich
- obserwuje się dziwne zmiany w zachowaniu nie występujące do tej pory, problemem są tez bardzo silne emocje – szczególnie te negatywne
- pojawia się problem braku akceptacji noworodka przez jego mamę
- kobiety przy tej chorobie często mają nieuzasadnione ataki paniki
- w skrajnych przypadkach niekiedy pojawiają się omamy, urojenia, myśli natrętnie, pseudohalucynacje
Do dzisiaj nie są znane dokładne przyczyny pojawienia się psychozy poporodowej, wielu z psychiatrów ma odmienne teorie w tej sprawie. Wiadomo na pewno jedno – dużą odpowiedzialność za te mniejsze jak i większe problemy poporodowe ponoszą hormony.
Niestety zbyt późno zdiagnozowana może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jest ona bardzo niebezpieczna zarówno dla matki (samobójstwo) jak i dla dziecka (matka może zrobić mu krzywdę, w skrajnych przypadkach następuje śmierć dziecka). W większości przypadków skuteczna okazuje się farmakoterapia, jednak leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy.
Jeżeli to nie pomaga konieczna może być hospitalizacja kobiety wraz z dzieckiem na szpitalnym oddziale psychiatrycznym.
Więcej artykułów z poradami jak lepiej przeżyć macierzyństwo znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.