Przyczyny wybudzania się w nocy
Wybudzanie się w nocy dotyczy każdego z nas, choć z pewnością nie w takim samym stopniu. Nie jest to problem, jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, jeśli jednak nocne wybudzanie się w środku nocy czy nad ranem pojawia się często, czy nawet każdej nocy, to mowa jest o zaburzeniach snu. Dowiedz się, jak zadbać o zdrowy odpoczynek.
Jak radzić sobie z wybudzaniem się w nocy?
Wiele osób zastanawia się, jakie są tak naprawdę przyczyny nocnych wybudzeń i dlaczego przy takim przebudzeniu się można mieć czasem problem, aby ponownie zasnąć. Zazwyczaj jeśli ktoś ma problemy z utrzymaniem ciągłości snu to próbuje za wszelką cenę zasnąć, przewracając się z boku na bok, przez co pojawia się coraz większe napięcie, które tylko jeszcze bardziej utrudnia spanie. W efekcie rano budzisz się niewyspany, z uczuciem zmęczenia czy rozdrażnienia. Co zatem można zrobić w takiej sytuacji, żeby spróbować rozwiązać jakoś ten problem? Jeśli problemy z nocnym wybudzaniem się występują sporadycznie i nieregularnie to nie masz większych powodów do obaw. Inaczej jednak w sytuacji, gdy ten problem pojawia się często, albo nawet codziennie, każdej nocy. Trzeba pamiętać, że prawidłowa ilość snu oraz jego wysoka jakość to czynniki absolutnie kluczowe do tego, aby dobrze się wyspać i rano mieć dużo energii oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli problemy z wybudzaniem się w nocy są przewlekłe, należy udać się do lekarza specjalisty. Warto jednak spróbować zgłębić temat i zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego człowiek budzi się w nocy?
W przypadku przewlekłych problemów z niepożądanym wybudzaniem się w nocy często można zauważyć pewien powtarzający się schemat. Wiele osób zauważa, że często wybudza się o regularnych porach i jest to coś, co się powtarza. Niektórzy doszukują się w tej prawidłowości jakiejś wyższej siły, popularne jest mówienie o tzw. „godzinie duchów”, podczas gdy tak naprawdę budzenie się o regularnych porach może być związane np. ze spadkiem melatoniny, której stężenie w środku nocy może być najniższe. Może być wiele przyczyn wybudzania się w nocy, oto najpopularniejsze z nich:
- stres, zwłaszcza przewlekły,
- obturacyjny bezdech senny,
- zaburzenia psychiczne czy zaburzenia spania, np. zaburzenia lękowe lub depresja,
- problemy hormonalne z tarczycą,
- picie alkoholu przed snem,
- źle dobrany lub wysłużony materac,
- skrzypiące łóżko,
- zbyt gruba lub nie przepuszczająca powietrze kołdra,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- ekspozycja na niebieskie światło ekranów (telefon, telewizja, laptop),
- pracoholizm,
- skłonności do zamartwiania się,
- dolegliwości bólowe,
- reakcje między lekami czy skutki uboczne zażywania niektórych leków,
- częste oddawanie moczu, picie dużej ilości płynów wieczorem.
Jak zwiększyć szanse na przespanie całej nocy?
Dla jakości snu niezbędna jest pewnego rodzaju dyscyplina i higiena snu. Każdorazowo przed pójściem spać należy przewietrzyć sypialnię i zadbać o odpowiednią temperaturę (16-20oC). Należy wyposażyć się w odpowiednio dobrany materac, który umożliwi ułożenie się ciała w naturalnej pozycji i wyeliminuje napięcie mięśniowe. Przed pójściem spać spróbuj się zrelaksować, unikaj komputera, telewizji czy telefonu, zamiast tego wybierz książkę, medytację, albo puść sobie relaksującą muzykę.