Genetyka – obecnie jedna z najważniejszych dziedzin medycyny
W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat genetyka rozwijała się w sposób tak dynamiczny, że już teraz wielu lekarzy uważa, że jest ona jedną z najbardziej perspektywicznych nauk medycznych.
Genetyka potrafi dać teraz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących powstawania wielu chorób
Dzięki niej jesteśmy w stanie powiedzieć jakie choroby przekazywane są nam w genach naszych rodziców. Oczywiście nie zawsze geny sprawiają, że jest pewne, że będziemy chorzy, ale prawdopodobieństwo zachorowania jest większe. By wiedzieć czy będziemy mieli takiego pecha w przyszłości trzeba przebadać dwie kopie genu recesywnego. Za zaburzenia pracy naszego ciała odpowiadają określone układy genów oraz ich mutacje. Z każdym kolejnym rokiem naukowcy odkrywają coraz więcej genów, które powodują choroby. Jeszcze trzy lata temu było ich około tysiąc sto. Dzięki badaniom genetycznym wiemy na przykład, że można mieć skłonności dziedziczne do zachorowania na cukrzycę. Nie musi ona nas jednak dotknąć jeżeli będziemy zachowywać odpowiednią dietę oraz prowadzić aktywny styl życia. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka muszą jednak bardziej regularnie robić odpowiednie badania monitujące stan poziomu cukru we krwi.
Genetyka – nowoczesna medycyna naszych czasów
Genetyka potwierdziła także, że ryzyko dziedziczenia alergii jest bardzo wysokie zwłaszcza, gdy oboje rodzice są alergikami. Oprócz wyżej wymienionych chorób istnieją jeszcze inne, które mogą być zdecydowanie groźniejsze. Chorobą o podłożu genetycznym jest na przykład zespół Downa.
Choroba ta występuje około raz na osiemset urodzeń. Ryzyko zapadnięcia na nią zwiększa się wraz z wiekiem matki. Choroby genetyczne to jednostki chorobowe, które pojawiają się z powodu mutacji, które zachodzą w obrębie genów, które odgrywają niezwykle istotną rolę w przypadku budowy i skuteczności działania organizmu. Mutacje tego rodzaju można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to mutacje dziedziczne oraz te, za które nie odpowiadają nasi przodkowie. Pierwsza grupa występuje we wszystkich komórkach ciała. Drugie mutacje pojawiają się jedynie w komórkach somatycznych.
Najczęstszym skutkiem tego rodzaju mutacji jest zmiana nowotworowa. Ogólnie można teraz wyszczególnić ponad trzy i pół tysiąca chorób genetycznych. Lekarze potrafią podzielić je na trzy grupy, które różnią się od siebie kilkoma aspektami.
Więcej ciekawych publikacji naukowych, znajdziesz w serwisie interesujace.pl.