Do licha, co nas tak tuczy?
Nadwaga a potem otyłość jest bardzo łatwa do rozwoju, lecz pozbycie się jej, jak i po schudnięciu utrzymanie prawidłowej masy ciała łatwe już nie jest. Zawsze jest procesem i wymaga wiele determinacji, ograniczeń, samozaparcia, silnej woli i przede wszystkim całkowitej zmiany swojego dotychczasowego sposobu odżywiania i nie tylko odżywiania, bo również zmiany całego swojego stylu życia.
Dlaczego tyjemy? Co wpływa na błyskawicznie zwiększającą się masę naszego ciała?
Istnieje pewien nieduży procent ludzi, którzy tyją z powodów chorobowych. Lecz jest to kropla w morzu. Pozostała ilość osób z nadwagą i osób otyłych nabrała kilogramów bardziej lub mniej świadomie, lecz bez konkretnych przyczyn chorobowych a tylko poprzez nadmierną i niezdrową konsumpcję i nieodpowiedni bierny styl życia.
Jest 4 podstawowe czynniki, które decydują o naszym tyciu:
– Pierwszym niewątpliwym powodem tycia pomijając oczywiście przyczyny chorobowe są błędne wzorce i złe nawyki żywieniowe.
– Brak aktywności ruchowej lub znikoma aktywność fizyczna w porównaniu z ilością zjadanych kalorii, to kolejna rzecz, która pozwala tyć naszemu organizmowi.
– Ważnym powodem są również czynniki psychospołeczne, czyli problemy rodzinne i zajadany przez nas stres.
– Dużo do powiedzenia ma też genetyka, czyli predyspozycje rodzinne.
Wejdź na https://www.sceptyk.pl, aby wyposażyć się w inne porady dietetyczne.
Czym jest nadwaga i otyłość?
Gdy jest wszystkiego za dużo i nie ma rozwagi w jedzeniu, to dochodzi najpierw do nadwagi a potem pojawia się otyłość a wraz z otyłością pojawiają się choroby, dolegliwości i niepełnosprawność. Nadwaga jest nadmiarem tkanki tłuszczowej nagromadzonej w organizmie w stosunku do beztłuszczowej masy ciała. Otyłość jest również nagromadzeniem tkanki tłuszczowej tyle tylko, że w stopniu zaawansowanym.
Na świecie jest bardzo dużo ludzi otyłych, których codzienna dieta jest bardzo niezdrowa, bo istnieje w niej nadmiar cukru oraz tłuszczu w pożywieniu i na dodatek wszystko połączone jest z bardzo małą aktywnością ruchową.
W skali globalnej otyłość sięga około jednego miliarda ludzi. Otyłość niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, jak dolegliwości sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe kości, depresja a nawet nowotwory.
Jak zmienić swoje przyzwyczajenia?
Wiele osób w ogóle nie narzuca sobie żadnych ograniczeń, ani nie próbuje zmieniać swoich przyzwyczajeń a jeżeli już, to są to najwyżej niewielkie wyrzeczenia, czy ograniczenia. I choć każdy z nas w każdej chwili może zmienić styl swojego życia i zacząć prowadzić zupełnie inne życie, to jednak niewielu ludzi żyje świadomie i świadomie dąży do zmiany stylu życia na lepszy dla zdrowia, dla środowiska, dla świata.
Niejednokrotnie nasze przyzwyczajenia decydują o naszym zdrowiu, bo gdy mamy złe przyzwyczajenia, jak na przykład nałóg palenia tytoniu, czy nałóg alkoholowy, albo nałóg jedzenia, to sami na własne życzenie rujnujemy swoje zdrowie i odbieramy sobie życie.
Aby zmienić swoje przyzwyczajenia trzeba najpierw ustalić pewne zasady. A przynajmniej kilka najważniejszych tak zwanych złotych zasad, według których będzie przebiegało nasze dalsze życie w szerokim tego słowa znaczeniu cały czas oczywiście myśląc, o najważniejszych założeniach swojej nowej filozofii życia. Ustalenie własnych norm to nie wszystko, bo trzeba cały czas czuwać nad tym, aby je wypełniać.
Podsumowując
Aby rozwiązać problem nadwagi i otyłości konieczne jest podjęcie zdecydowanych i szybkich działań profilaktycznych. A więc uświadamianie dzieci i młodzieży poprzez programy edukacyjne, a także budzenie świadomości wśród ludzi dorosłych, że nadwaga a tym bardziej otyłość zabija.
W tym celu organizować szereg działań informacyjnych, jak prelekcje, odczyty, festyny, zawody sportowe, zajęcia rekreacyjne rodzinne, wycieczki turystyczne, jak również ograniczyć reklamowanie i promowanie produktów szkodliwych dla organizmu i starać się wyeliminowywać jedzenie śmieciowe z zwłaszcza mając na uwadze najmłodsze pokolenie.