Powody zaników pamięci
Utrata pamięci może mieć wiele przyczyn, dlatego przy pierwszych oznakach utraty pamięci, zwłaszcza u osób starszych, należy skonsultować się z lekarzem. Podczas oceny zostanie zbadany rodzaj utraty pamięci, czas jej wystąpienia, czynniki środowiskowe (takie jak uraz lub zażywanie narkotyków) oraz inne objawy.
Stres, niepokój lub silne emocje
Kiedy ciało przechodzi w stan stresu, aby poradzić sobie z kryzysem, zachodzi seria zmian biochemicznych, które napędzają system reakcji walki lub ucieczki. Wzrost stężenia kortyzolu w mózgu pobudza energię i czujność. Kiedy stres i niepokój stają się chroniczne, jak w przypadku problemów zawodowych lub rodzinnych, system jest przeciążony substancjami, które są przeznaczone do użytku w nagłych wypadkach. W wyniku tego mózg traci komórki i ma trudności z tworzeniem nowych neuronów. Powoduje to problemy z myśleniem poznawczym, szczególnie w zakresie zapamiętywania nowych informacji. Ponadto powoduje to ciągłe budzenie się, lub brak snu. Nieodpowiedni sen pogłębia skutki stresu dla mózgu, ponieważ wspomnienia są zapamiętywanie podczas normalnego snu.
Depresja
Depresja jest często związana z niskim poziomem serotoniny, neuroprzekaźnika związanego z systemem pobudzenia. Zaburzona jest koncentracja i skupienie uwagi, co upośledza zdolność do prawidłowego zachowywania nowych wspomnień.
Osoby cierpiące na depresję rozpamiętują smutne wydarzenia z przeszłości, co przyczynia się do braku koncentracji na teraźniejszości, a to z kolei utrudnia przechowywanie krótkotrwałych wspomnień. Depresja wywołuje podobny rodzaj utraty pamięci jak demencja, choć w tym przypadku towarzyszą jej inne objawy, takie jak głęboki smutek, brak apetytu czy zaburzenia snu. Na szczęście istnieją skuteczne metody poprawy pamięci – tutaj dowiesz się jak wzmocnić pamięć i zapamiętywanie.
Narkotyki i alkohol
Nadmierne spożywanie narkotyków i alkoholu powoduje niedobór witaminy B1, co prowadzi do braku koncentracji i problemów z pamięcią.
Leki
Skutki uboczne niektórych leków mogą zaburzać pamięć, zwłaszcza stosowania leków nasennych, przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych.
Guz mózgu
Istnieją choroby, które bezpośrednio wpływają na mózg, takie jak guzy mózgu, które mogą powodować problemy z pamięcią, jeśli guz jest zlokalizowany w obszarze mózgu, który pełni tę funkcję. Podobnie jest w przypadku udaru, apopleksji czy urazu mózgu. W chorobach naczyniowo-mózgowych objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania patologii. Mogą wystąpić problemy behawioralne, zaburzenia językowe, zaburzenia widzenia i utrata pamięci.
Demencja
Utrata pamięci może być również oznaką demencji, która pogłębia się z czasem. Jest to bardzo częsta przyczyna utraty pamięci u osób starszych, pacjent nie jest świadomy swoich braków pamięciowych i to rodzina lub opiekunowie to wykrywają.