Co to jest POChP? Poznaj najważniejsze fakty
Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest dziś trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Mówimy więc tutaj o chorobie cywilizacyjnej, która zagraża nie tylko nałogowym palaczom. W Polsce na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje około 2 milionów osób i to pomimo sukcesywnego spadku sprzedaży papierosów. Co to jest POChP? Kto najczęściej choruje? Jakie są istotne informacje dla osób, które obserwują u siebie pierwsze objawy tej choroby? Oto najważniejsze fakty na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
POChP, czyli?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc przez lata była uważana za chorobę dotykającą głównie palaczy, jednak to podejście się zmienia. Dziś wiemy już, że istnieją również inne czynniki ryzyka POChP (wrócimy do tego w dalszej części artykułu). W takim razie co to jest POChP?
Mówimy tutaj o przewlekłej chorobie układu oddechowego, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia płuc prowadzącego do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. W układzie oddechowym osób chorych na POChP toczy się przewlekły stan zapalny, który powoduje zmiany w oskrzelach, miąższu płuc oraz w naczyniach krwionośnych układu oddechowego.
Bardzo ważną informacją jest to, że POChP jest dziś klasyfikowana, jako choroba ogólnoustrojowa. U pacjentów diagnozuje się bowiem szereg innych schorzeń, takich jak:
- choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, arytmię),
- cukrzycę,
- osteoporozę,
- rak płuca,
- niedożywienie,
- zespół metaboliczny,
- rozstrzenie oskrzeli,
- refluks żołądkowo-przełykowy.
Na podstawie aktualnej wiedzy medycznej zaleca się, aby do leczenia POChP podchodzić w sposób holistyczny, co oznacza skupienie się na wielu aspektach zdrowia pacjenta i podejmowaniu takich terapii, które pozwalają kontrolować także wspomniane choroby współistniejące.
Objawy POChP
Istnieje szereg sygnałów, które mogą wskazywać na początki lub zaawansowany etap rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Najważniejsze cztery objawy POChP to:
- Narastająca duszność– nie ma charakteru napadowego (jak w astmie), ale z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej uciążliwa. Na późnym etapie POChP duszność może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak ubieranie się czy spacerowanie.
- Niska tolerancja wysiłkowa – chcąc dowiedzieć, co to jest POChP i jakie mogą być skutki tej choroby, wyobraź sobie, że teraz jesteś osobą bardzo aktywną, wysportowaną i bez problemu potrafiącą przebiec dystans 5 kilometrów, ale wkrótce możesz mieć problem z wejściem po schodach na pierwsze piętro.
- Przewlekły kaszel – kaszel, który utrzymuje się przez kilka tygodni i nie ma związku z infekcją, to bardzo wyraźny sygnał alarmowy. Nie lekceważ go i jeśli obserwujesz u siebie taki objaw, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego, który może skierować Cię na konsultację pulmonologiczną.
- Odkrztuszanie plwociny – szczególnie rano oraz wieczorem. Ropno-śluzowa plwocina jest niepokojącym objawem, który może wskazywać na POChP – Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Jeśli dodatkowo znajdują się w niej skrzepy krwi, to trzeba koniecznie pilnie zgłosić się do lekarza.
To jest ważne
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest mylona z astmą, jednak objawy obu tych chorób nie są identyczne – w astmie kaszel i duszność pojawiają się nagle (napadowo). Ponadto astmę diagnozuje się głównie u osób młodych i dzieci, natomiast POChP najczęściej dopiero po 40. roku życia.
Wiesz już, co to jest POChP. Dowiedz się zatem, czy znajdujesz się w grupie ryzyka tej choroby.
Kto najczęściej choruje na POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nadal jest chorobą, na którą zapadają głównie nałogowi palacze – zarówno aktywni, jak i ci, którym udało się rozstać z nałogiem. Lekarze alarmują jednak, że z roku na rok przybywa chorych na POChP wśród osób niepalących. Do pozostałych czynników ryzyka tej choroby możemy zaliczyć:
- przebywanie w warunkach wysokiego zapylenia,
- oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem (to problem ogólnokrajowy),
- bierne palenie.
W ostatnim czasie coraz częściej podnosi się kwestię silnego związku między złą jakością powietrza w Polsce a Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Jest to dostateczny argument przemawiający za tym, aby nawet te osoby, które nigdy nie paliły papierosów, ale obserwują u siebie objawy, które mogą wskazywać na POChP, nie zwlekały z wizytą u lekarza. W szczególności dotyczy to osób po 40. roku życia, które regularnie powinny poddawać się badaniu spirometrycznemu, jeśli są ku temu wskazania.
Więcej o tym, co to jest POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/, na której znajdziesz wiele rzetelnych informacji na temat tego schorzenia, diagnostyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz jej leczenia.